TV

Jak tworzy się ikony?

4846 wyświetleń 31 stycznia 2014 (44 opinie)

Anna Makać ikonografią zajmuje się od ponad dwudziestu lat, a jej kolekcja liczy blisko 2,5 tyś. ikon - dzisiaj, nabytą przez lata wiedzą dzieli się ze swoimi podopiecznym podczas II Gdyńskich warsztatów ikonograficznych. Uczestnicy seminarium pod bacznym okiem wybitnego nauczyciela odbyli 40 godz. zajęć teoretycznych i praktycznych.

Więcej na ten temat

Opinie (44) 1 zablokowana

  • Dekalog (1)

    Dekalog został zmanipulowany w połowie XIX stulecia i nic się nie stało. Podobnie dogmatyka Kościoła Katolickiego wzbogaca się nieustannie zależnie od aktualnych potrzeb. O tym decydują papieże i synody biskupów.
    Co do ikon - maluję je (nie piszę) od około czterdziestu lat. Stosuję tradycyjne techniki i postarzam deski. Stwarzało to nieustanne problemy podczas przekraczania granicy. Maluję kopie ikon istniejących w zbiorach muzealnych i często musiałem udowadniać, że oryginały znajdują się nadal tam gdzie powinny.
    Dla mnie ikona to przede wszystkim wartość estetyczna, dorabianie mistycznej ideologii to domena malujących (piszących) je nieudolnie.

    • 0 2

    • gratuluję zarozumiałości

      Czy Andriej Rublow - mnich przede wszystkim, potem ikonopis - też "malował nieudolnie i dorabiał mistyczną ideologię"?

      • 0 0

  • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Ikona: święty obraz czy dzieło sztuki?

    Ikona - to wschodniosłowiańska tradycja - a na zachodzie jest brandenburg. (2)

    W berlinie jest brama brandenburska. Co to ten brandenburg? To małe miasto na zachód od berlina nad rzeką hawelą. A jest to największe miasto słowiańskiego środkowego połabia. Nazywało się 1000 lat temu brenna, branibór lub branibórz. Było grodem stodoran.
    przypuszczalnie tutaj schronił się drogowit przed armią karola wielkiego w 789. Co ciekawe karol wielki nie nałożył trybutu po tej wyprawie na stodoran co było wyjątkowe jak na tamte czasy. Czy karol wielki przeraził się potęgi dragowita.
    także w berlinie główny pomnik nawiązuje do słowiańskiej historii.

    gdyby nie połabianie to niemcy/sasi atakowali by polan bezpośrednio. Połabianie stali się buforem który uległ zgnieceniu i zgermanizowaniu. Była to krucjata. W 1108 roku biskupi niemieccy ogłosili manifest. Zachęcający do atakowania połabia, do podbijania i grabienia "dzikich" barbarzyńców. Pierwsza próba drang nach osten. Dzięki połabianom polanie mogli swobodnie się rozwijać. Oddajmy należytą cześć połabianom, którzy w przedprożu słowiańszczyzny przyjęli cały impet pierwszej fali germanizacji.

    pamiętajcie o budżecie obywatelskim w gdańsku i mocnym akcencie słowiańskim w drugim okręgu

    • 0 2

    • Opinia do artykułu

      Zobacz artykuł Ikona: święty obraz czy dzieło sztuki?

      Oficjalnie zaakceptowano procedowanie POMNIKA ŚWIĘTOWITA - jako KOPII ŚWIATOWIDA ZE ZBRUCZA - w formie historyczno-kulturowej.

      • 1 0

    • Opinia do artykułu

      Zobacz artykuł Ikona: święty obraz czy dzieło sztuki?

      Całe szczęście w głosowaniu w BUDŻECIE OBYWATELSKIM w Gdańsku nie ma głosów UJEMNYCH.

      Więc przy odpowiedniej DODATNIEJ frekwencji pomnik może powstać.

      • 0 0

  • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Ikona: święty obraz czy dzieło sztuki?

    jesli ikona jest obrazem Ewangelii, to gdzie tu miejsce na własną inwencję. miesza Pani pojęcia i nie szanuje Kanonu. to sa obrazki, może i ładne, ale nie IKONY.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Popularne, a nie widziałeś

Najczęściej oglądane