TV

Morski kościół franciszkanów

11232 wyświetlenia 3 marca 2013 (52 opinie)

Zobacz Kościół Wniebowstąpienia, który przed ostatnią wojną miał ponad 60-metrową podwójną wieżę i był architektoniczną wizytówką Nowego Portu.

Więcej na ten temat

Opinie (52) 3 zablokowane

  • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Zobacz portowy kościół Franciszkanów

    prawdziwi mieszkanc

    a ja to z komiksu..... obroncy zaszczanych podworek ktorymi na codzien sie poruszam a smrod taki ze morde wykreca. tacy prawdziwi ze z tego chlewu sie wyprowadzili np na kowale. obroncy czci i slawy lumpiarstwa ... zeby mie bylo stac juz dawno bym sie z tej parszywej dziury wyprowadzl. ale przeciez to taka cudowna dzielnica gdzie zJ..... piwo remus krezusi na patelni popijaja. a. bogacze maja butik biedronka....powtarzam wysiedlic to w.... i salut... no ale jak jakies polglowki kupily mieszkania w kamienicy magellana na tym zadupiu to malo ze smiechu na polferiesie do wody wpadlem... no i ten smrod rozkladu i bezmadziei tej dzielni y wprost bezcenny. jak wracam do domu z pracy i mam swiadomosc ze w tej kloace zmarnowalem 40 lat zycia to niedobrze mi sie robi

    • 1 9

  • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Zobacz portowy kościół Franciszkanów

    Znowu wróciły wspomnienia.

    Do tego kościoła uczęszczałam regularnie jak byłam mieszkanką zlikwidowanej dzielnicy Wisłoujście.Co niedzielę mieszkańcy wspomnianego Wisłoujścia płynęli statkiem do Nowego Portu i szli na mszę do tego kościoła.Chociaż parafią był kościół św.Jadwigi to większość mieszkańców chodziła do wspomnianego kościoła z tego względu ,że było bliżej.Ale bardzo mile wspominam tam odprawiane msze.

    • 15 0

  • Toż to frycek

    z WFG i Mojego osiedla :)

    • 2 0

  • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Zobacz portowy kościół Franciszkanów

    Kościół Morski

    Dziękuję że w końcu ktoś zainteresował się tym KOŚCIOŁEM,wychowałam się w Nowym Porcie mieszkałam blisko ,więc całymi rodzinami chodziliśmy właśnie do Kościoła Morskiego do FRANCISZKANÓW.Ojcowie mieli swoje okresy lepsze i gorsze .Tak na pasterki też się chodziło zawsze był pełen kościół ,pomimo zimna.Koronę z promieniami Jezuska przywiózł Gwardian z pobytu w Ameryce .A kolęda to nie to co teraz.Dziękuję i proszę o więcej wiadomości.

    • 14 0

  • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Zobacz portowy kościół Franciszkanów

    Artykuły red.J.Gilewicza

    o tej tematyce zawsze czytam z dużym zainteresowaniem. Mam nadzieję że jeszcze długo będą publikowane na tym portalu...

    • 7 0

  • Opinia do artykułu

    Zobacz artykuł Zobacz portowy kościół Franciszkanów

    Franciszkanie z poznańskiej prowincji.

    Nazwa "reformaci" zakazana formalnie w 1898 r. za pontyfikatu Leona XIII. Formalna nazwa zakonu to "Zakon Braci Mniejszych" ale wskutek różnych miejscowych historycznych zaszłości poszczególne prowincje używały nazw "bernardyni", "reformaci", "rekolekci", "alkantaryści" i być może innych. Sama Kuria Generalna i władze zakonu były wspólne i używały nazwy oficjalnej. Nie mylić z Kapucynami czy Franciszkanami Konwentualnymi gdyż są to zakony odrębne wyrosłe z rozłamów w zakonie. Używają oficjalnie nazwy jak poprzedni tylko z dodatkiem wyrazu określającego bliżej zakon, ponadto używają innych habitów choć biały pasek (sznur) franciszkański jest wspólny. W Krakowie mają siedzibę prowincjałowie dwóch prowincji franciszkańskich i jedna używa już prawie oficjalnie nazwy "bernardyni", druga - nieoficjalnie nazwy "reformaci". Pozostałe trzy prowincje używają nazwy "franciszkanie". Prowincja poznańska wydzielona wskutek rozwoju zakonu z pozostałych prowincji dwadzieścia kilka lat temu dostała klasztor w Gdańsku. Jest tak naprawdę reaktywowaną reformacką prowincją wielkopolską zlikwidowaną wskutek kasat w XIX wieku. Ciekawostką jest to, że prowincja z Katowic jest rzeczywistą kontynuacją dawnej dwukrotnie a nawet trzykrotnie kasowanej (ostatnia pruska w 1875 r) prowincji pruskiej, do której należał dawny klasztor przy obecnej ulicy Reformackiej w Gdańsku..

    • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Popularne, a nie widziałeś

Najczęściej oglądane